Proč tlusté střevo ovlivňuje to, jak se cítíme a jak vypadáme

Tlusté střevo ovlivňuje to, jak se cítíte i jak vypadáte.  Je totiž základem vašeho zdraví. Nemáte-li v pořádku tlusté střevo, máte velmi oslaben imunitní systém. Máte-li zanesené tlusté střevo, nemohou se vstřebávat vitamíny, minerály a jiné důležité látky pro náš organismus ze stravy. Část z nich pak odchází z organismu nevyužita.

Za kašel, rýmu i alergie může zanesené tlusté střevo

Se zdravím tlustého střeva úzce souvisí zdraví horních cest dýchacích a naše imunita. Pokud není střevo v pořádku, chytíte kdejakou virózu a mohou vám vzniknout alergie. Jestliže jste tedy často nachlazeni, měli byste uvažovat o očistě tlustého střeva.

Antibiotika nemohou vyřešit nemoci horních cest dýchacích, ale naopak přispívají k jejich stálému opakování. Zlikvidují totiž bakterie acidophilus ve střevech  a po dobrání antibiotik se přemnoží nepříznivé mikroorganismy, které přecházejí po sliznicích do okolních orgánů, ale také oslabují plíce. Rýma je hlen, který má původ ve střevě, obvykle z mléčných výrobků. Chcete-li se zbavit rým, vyřaďte ze stravy mléčné výrobky.

Díky očistě tlustého střeva se můžete zbavit všech nemocí horních cest dýchacích, které nás obvykle trápí od podzimu do jara. Jakmile zbavíte střevo jedovatých nánosů, bude lépe pracovat, filtrovat živiny a vy posílíte svůj imunitní systém.  Bacily pak nebudou mít velkou šanci napadnout váš organismus.

Jak a proč se zanáší tlusté střevo

Všechny chemicky či průmyslově zpracované potraviny, plné soli, cukru, barviv, stabilizátorů a jiných „lahůdek“, uzeniny, mléčné výrobky, maso a výrobky z bílé mouky překyselují náš organismus a narušují rovnováhu mikrokultury našeho střeva. Prospěšné mikroorganismy ve střevu jsou tím zničeny (k tomu přispívají i antibiotika) a na úkor nich se rozmnožují ty, které nám škodí, množí se kvasinky, plísně a parazité.

Proč vzniká zácpa

Zároveň dochází ke kvašení a hnití trávené potravy a vzniká kal, který nám doslova zalepuje střevo. Kal se přilepuje na stěny tlustého střeva. Postupně se přidávají další vrstvy, které tvrdnou a vznikají tzv. kalové kameny. Těch můžeme mít v těle i 10 kg!

Tlusté střevo je díky tomu méně pohyblivé a vznikají zácpy. Důležité je v tomto případě nesahat po projímadle, jelikož si na něj střeva mohou zvyknout a vy budete mít velký problém se vyprázdnit přirozeně.

Díky ucpaným stěnám střeva se navíc nemohou do organismu vstřebat důležité živiny, které odcházejí nevyužité z těla a naše tělo chátrá.

Jak se zbavit zácpy

Dopřejte střevu očistnou kúru a naučte se pravidelnosti. Ideální čas na vyprazdňování je ráno po snídani. V noci se organismus čistí a po jídle se dají střeva do pohybu. Skvělý čas na pravidelné posezení na WC.

Jak pročistit tlusté střevo

Proč vzniká průjem

Pokud nebudete řešit příčiny zácpy, ze střeva se postupně stane jakási nehybná trubka a zbytky potravy jím budou procházet bez povšimnutí. Asi jako když spláchnete záchod – začnou vás trápit naopak déletrvající průjmy. V tomto případě pak saháme po protiprůjmových lécích, které opět neřeší příčinu, ale pouze následky.

Čím déle budete odkládat očistu tlustého střeva a úpravu jídelníčku, tím dříve vás doženou nepříjemné zdravotní problémy.

Jak pročistit tlusté střevo

OČISTA TLUSTÉHO STŘEVA

Nejúčinnější očista tlustého střeva je od poloviny září do poloviny listopadu. Vhodné je začít úplňkem a vydržet alespoň 3 měsíce.

Co jíst a nejíst pro zdravé tlusté střevo

 • jíst co nejjednodušeji
 • vyřadit uzeniny, sladkosti, cukr, mléčné výrobky (kromě kysaných), bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny
 • jíst obiloviny (rýže, jáhly, pohanka) a zeleninu, občas ovoce
 • maso maximálně 1x týdně se spoustou zeleniny a to pouze rybu nebo krůtu
 • snažit se o dělenou stravu – zelenina+maso a obiloviny + zelenina

Pitný režim

Pro každou očistu je důležitý pitný režim.  Jsme ze 72 % voda. Každá buňka v našem těle potřebuje vodu. Zdravá voda je tedy základním předpokladem celkového zdraví.

Důležité je pít čistou, zdravou, zásaditou, živou vodu – taková voda je báječným antioxidantem. Chcete-li mít kontrolu nad kvalitou vody, kterou pijete, pořiďte si filtr na vodu, který zbaví vodu všech těžkých kovů a jedovatých látek, obohatí o kyslík a upraví na správnou zásaditost vody. Investice do filtru se vám jistě brzy vrátí v lepším zdraví a úspoře za léky a nemocenskou.

Pokud nemáte k dispozici zásaditou vodu, pijte bylinkové čaje, které jsou také zásadité. Dopoledne pijte čaje na podporu trávení (žaludek a střeva) , odpoledne čaje na podporu vylučování a ledvin. Po obědě a před spaním pijte jaterní čaj pro podporu činnosti jater,  která jsou přetížena detoxikací.

Jak pročistit tlusté střevo

Yucca – přírodní saponát na „vymydlení“ tlustého střeva

Na očistu střeva je nejlepší rostlina juka. Působí asi jako jar na nádobí. „Vymydlí“ celý střevní trakt a při dostatečně dlouhém užívání (alespoň 3 měsíce) vyčistí celý organismus. Juka rozpouští důkladně všechny nepřijaté minerály, které se kdekoliv na těle usadily, například v kloubech. Pozor! Juka se nesmí používat, pokud máte umělý kloub nebo jiný kov v těle.

Účinné látky se získávají z kořene a stonku juky. 100 % juky obsahuje přírodní preparát Pure Yucca. Doporučené dávkování pro dospělého je 1 kapsle 3x denně, a vždy je velmi důležité zapít kapsle dostatečným množstvím vody – minimálně čtvrt litru, a za den pak vypít alespoň 3 litry vody. Obecně se doporučuje spotřebovat tolik balení, kolik vám je desetiletí.

S jukou je důležité přijímat dostatečné množství vlákniny ze stravy – ovoce, zeleninu, obiloviny, ale i psylium (koupíte v lékárnách).

Jak pročistit tlusté střevo

Lněné semínko

Pokud máte potíže s dýcháním a zahleněním, přidejte k očistným procedurám lněné semínko. Lněné semínko, na rozdíl od klystýru, vyčistí celé střevo, odstraní hlen, usazeniny i parazity a přitom nenaruší střevní mikroflóru.

Jak na očistu lněným semínkem

Na výběr jsou 2 varianty:

 • Denně 1 lžíci, semínka rozdrťte v hmoždíři nebo vařečkou, zalijte večer vodou a ráno s ním nalačno zapijte juku.
 • 1 -3 lžíce lněného semínka umelte nebo rozdrťte v hmoždíři. Připravujte si vždy čerstvou dávku, při skladování může rozdrcené semínko žluknout. Smíchejte s lněným olejem a kefírem. Tuto směs si dejte místo snídaně. Očista trvá 3 týdny:
 1. týden: 1 lžíce lněného semínka + 1 lžíce lněného oleje + 100 ml kefíru (jsou i veganské alternativy)
 2. týden: 2 lžíce lněného semínka + 2 lžíce lněného oleje + 100 ml kefíru

týden: 3 lžíce lněného semínka + 3 lžíce lněného oleje + 150 ml kefíruJak pročistit tlusté střevoVyzkoušet můžete také křemelinu, které jsem věnovala celý článek.

Antioxidant – lapač uvolněných škodlivin

Zároveň s jukou je třeba přijímat i antioxidanty. A to proto, že usazené škodliviny se po rozpuštění v těle znovu aktivují a mohly by způsobit nějaký problém. Antioxidanty tyto škodliviny vychytají. Protože těch škodlivin máme ve střevech hodně, je zapotřebí hodně antioxidantů.

Přírodní antioxidanty najdete v těchto potravinách:

 • lesní plody – jahody, maliny, borůvky, brusinky
 • ovoce – jablka, hrozny, třešně, švestky, blumy, citrusy, kiwi, broskve, avokádo, rajčata, rozinky
 • zelenina – listová zelenina, brokolice, kapusta, růžičková kapusta, špenát, červená řepa,  sladké papriky, zelí, česnek, cibule, mrkev, sladké brambory, řeřicha, tykev
 • luštěniny – hrášek
 • nápoje – zelený čaj, červený a modrý hroznový džus
 • byliny – máta peprná, rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano, koprJak pročistit tlusté střevo

Pokud ve vaší stravě není dostatek antioxidantů anebo si chcete být jisti, že budou polapeny všechny uvolněné škodliviny, užívejte koncentrované přírodní antioxidanty. Skvělý a silný je přírodní antioxidant Mega qProtect

Kvalitní střevní mikroflóra – podmínka dobře fungujícího střeva

Aby tlusté střevo správně fungovalo, musí mít kvalitní střevní mikroflóru v dostatečném množství (mělo by jí být až 2 kg). Proto je důležité střevu dodat příznivou střevní bakterii Acidophilus. Tu střevu dodáte kysanými mléčnými výrobky s bifidokulturou, kysaným zelím nebo koncentrovanými doplňky stravy – AC Zymes, Každé ráno spolkněte nalačno 1-2 kapsle. Stačí vybrat jedno balení na podzim, nebo po užívání antibiotik.

Pohyb

Pro zdravý pohyb střev je důležitý také pohyb. Stačí rychlá chůze, procházky, protahovací a dýchací cvičení nebo cviky na břicho.

Jak pročistit tlusté střevo

Shrnutí – jak na očistu střev

 • jíst co nejjednodušeji
 • vyřadit uzeniny, sladkosti, cukr, mléčné výrobky (kromě kysaných), bílou mouku a všechny chemicky upravované potraviny
 • jíst obiloviny (rýže, jáhly, pohanka) a zeleninu, občas ovoce
 • maso max. 1x týdně
 • vypít 3 litry tekutin (zásaditá voda, bylinkové čaje)
 • pravidelný pohyb

Důkladná očista pomocí doplňků stravy

 • Pure Yucca dávkování 3x denně 1 tobolka min. 10 minut před jídlem, zapít min. 250 ml vody
 • Probiotika (AC Zymes)  3x denně 1 tobolka současně s jukou
 • Antioxidanty (Mega qprotect) 3 x denně 1 tobolka po jídle
 • dopoledne čaj na podporu žaludku a střev
 • odpoledne čaj na podporu ledvin
 • po obědě a před spaním čaj na podporu jater

Jak si udržíte zdravá střeva

Po očistě se snažte udržet zdravý jídelníček, vyhněte se výrobkům z bílé mouky, cukru, uzeninám, mléčným výrobkům a omezte spotřebu masa.

 

Marie Vavrochová
Mou vášní je přírodní léčba a prevence. Pomáhám vám najít přírodní cestu ke zdraví a zbavit se únavy. Více o mně si můžete přečíst zde >> Napsala jsem pro vás e-booky 13 tipů, jak získat ihned více energie >> , e-book o příčinách únavy Jak se zbavit únavy - napořád >> a e-book o tom, jak se odrazit ode dna a začít měnit svůj život k lepšímu Vzlétnout k oblakům >>
Komentáře